Salon Nova2 - solarium & światłoterapia | ul. Wołoska 70 02-507 Warszawa
GODZINY OTWARCIA: pon-pt 8:00-22:00, sob 10:00-20:00, nd 12:00-20:00
Masz pytania? Zadzwoń: +48 22 844-89-68
Poradnik opalania

Rady dla korzystających z solarium

Aby korzystać ze wszechstronnych zalet i pozytywnych aspektów opalania, trzeba przestrzegać pewnych podstawowych reguł! Ten spis rad pomoże Wam w zależności od typu skóry właściwie i zdrowo korzystać z solarium.

Proszę pamiętać, że skóra jest największym Waszym organem. Tylko zdrowa i zadbana skóra jest w stanie spełniać swoje ważne dla naszego przeżycia funkcje. Dlatego należy unikać każdego poparzenia słonecznego!

Szkody raz wywołane promieniami przy nadmiernym opalaniu nie zostają nigdy zapomniane przez naszą skórę!

Omijajcie oferty w stylu:

„Słońce – ile tylko chcecie – za jedną i tę samą stawkę.”

Dlatego należy pamiętać, że:

Proces opalania

Ludzka skóra, w zależności od typu, ma ograniczoną możliwość tworzenia naturalnej ochrony przed promieniowaniem UV. Opalenizna jest niczym innym, jak właśnie oznaką tworzenia takiej właśnie naturalnej ochrony.

Poparzenie słoneczne jest naturalnym sygnałem alarmowym, że nasza skóra była zbyt długo lub zbyt intensywnie opalana.

Opalenizna jest wysoko skomplikowanym mechanizmem ochronnym, który przebiega według następującego schematu:

Promienie przechodzą przez górną warstwę skóry – naskórek oraz skórę właściwą i docierają w naskórku do melanocytów. Te produkują melaninę, która wraz z cynkiem wędruje na powierzchnię naszej skóry i utlenia się na niej pod wpływem kontaktu z tlenem. Dzięki temu skóra staje się brązowa.

Promieniowanie UVA to:

Promieniowanie UVB

Techniki opalania

Jest wiele sposobów na opalanie ludzkiej skóry: naturalnie dzięki słońcu, urządzeniami z nisko- lub wysokociśnienowymi lampami (solaria).

Technikę wysokociśnieniową znajdziemy w opalaczach twarzy. W nich wszelkie niechciane i szkodliwe promienie są zatrzymywane przez filtry.

Zaletą tego jest szybka opalenizna. Niekorzystne jest, że poddajemy się nadmiernemu działaniu gorąca i przez to ryzyku przedwczesnego starzenia się skóry i dodatkowych zmarszczek.

Techniką niskociśnieniową znajdziemy w lampach opalających. Zaletą ich jest niska emisja ciepła, długość opalenizny zależy od rodzaju lampy, opalenizna jest równomiernie rozłożona.

Minusem jest fakt, że z powodu niskiej temperatury solaria z takimi lampami zachęcają do nieograniczonego opalania.

Regularne i sensowne opalanie wspomaga walkę z następującymi chorobami:

Gwarancja: Produkty nie zawierają żadnych fototoksycznych substancji zakazanych ustawodawstwem unijnym.

Fototyp skóry

Fototyp skóry jest dla wielu z nas terminem nieco zagadkowym i mało znanym, a prawda jest taka, że znajomość tego pojęcia może nam bardzo pomóc w określeniu poziomu wrażliwości naszej skóry. Dzięki fototypowi skóry jesteśmy w stanie określić zdolność naszej skóry do opalania, jej możliwą reakcję na działanie promieni ultrafioletowych, a nawet skuteczność działania depilacji laserowej.

Fototyp I - celtycki

Charakteryzuje się niewielką ilością melaniny, a co za tym idzie jasną skórą o różowym odcieniu, często z prześwitującymi naczynkami i żyłkami oraz wysoką skłonnością do podrażnień i zaczerwienień. Fototyp skóry I najczęściej posiadają osoby o blond i rudych włosach, a także niebiesko-piwnych oczach. W związku z tym, że jest to typ karnacji praktycznie pozbawiony naturalnej ochrony przed słońcem zapewnianej przez melaninę, bardzo łatwo ulega poparzeniom słonecznym - wystarczy 5 minut ekspozycji słonecznej, by pojawił się silny rumień. Osoby o tym typie skóry rzadko osiągają brązową opaleniznę.

Fototyp II - północnoeuropejski

Fototyp II również dotyczy osób z jasną skórą, ale w tym przypadku bardziej w mlecznym niż różowym odcieniu. Posiadają go najczęściej osoby o blond włosach (jasny, średni, ciemny blond), niebieskich oczach, a także ze skłonnością do piegów. Ten typ skóry opala się słabo i powoli, łatwo ulega poparzeniom, jednak możliwe jest uzyskanie delikatnego efektu brązowej opalenizny przy częstym i krótkim opalaniu.

Fototyp III - środkowoeuropejski

W porównaniu do dwóch pierwszych fototypów skóry, fototyp III charakteryzuje się znacznie większą ilością melaniny w skórze, co przynosi większą odporność na działanie promieni słonecznych. Jest to nadal jasny rodzaj karnacji, ale w złotym lub lekko śniadym odcieniu. Osoby z tym typem skóry posiadają najczęściej włosy w kolorze ciemnego blondu, jasnego i średniego brązu, zaś ich oczy są piwne, niebieskie, zielone, brązowe lub szare. W początkowej fazie opalania może pojawić się lekkie zaczerwienienie skóry, ale praktycznie nigdy nie przechodzi ono w poparzenie. Bardzo łatwo w tym przypadku uzyskać efekt brązowej opalenizny.

Fototyp IV - południowoeuropejski

Ten typ karnacji reprezentują zazwyczaj osoby ze śniadą lub oliwkową skórą, ciemnobrązowymi lub czarnymi włosami, a także piwnymi, zielonymi lub brązowymi oczami. Skóra opala się łatwo i szybko, a ryzyko poparzeń słonecznych jest niewielkie. Duża ilość melaniny w skórze przy typie południowoeuropejskim stanowi skuteczną barierę dla promieni słonecznych, jednak z drugiej strony istnieje ryzyko szybkiego starzenia się skóry i powstawania zmarszczek.

Fototyp V - charakterystyczny dla rasy żółtej i Arabów

Skóra w fototypie V jest naturalnie chroniona przed promieniowaniem słonecznym. Opala się bardzo łatwo i szybko, a także praktycznie nie ulega poparzeniom.

Fototyp VI - charakterystyczny dla rasy czarnej

To ciemnobrązowa lub czarna skóra, która opala się bardzo mocno i nigdy nie ulega poparzeniom słonecznym.

Sprawdź jaki jest Twój fototyp skóry -rozwiąż test online !

Quiz

Europejska norma 0,3

Przede wszystkim opalanie na łóżku spełniającym tę europejską normę jest zdrowsze i bezpieczniejsze. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia poparzeń, a tym samym wystąpienia możliwych kłopotów zdrowotnych.

Opalając się dłużej w rozsądnych etapach i dawkując promieniowanie, mamy większą kontrolę nad opalenizną.

Nasz organizm zaczyna produkować więcej pigmentów oraz witaminy D.

Opalenizna bardziej naturalna i będzie dłużej występować na skórze. W lampach spełniających normę 0,3 promieniowanie UVB odpowiedzialne za poparzenia (promieniowanie rumieniotwórcze) zostało zredukowane do poziomu naturalnej mocy promieni słonecznych, przy zachowaniu poziomu promieni UVA odpowiedzialnych za brązowienie skóry.

Redukcja promieni UVB w lampach do poziomu promieniowania występującego na naturalnym słońcu umożliwia korzystanie z dłuższych niż dotychczas seansów bez obawy podrażnienia, swędzenia czy zaczerwienienia skóry.

Wydłużenie czasu opalania powoduje uwolnienie większej ilości pigmentu znajdującego się w naszej skórze i wyższą intensywność jego zabarwienia.

Seanse solaryjne odbywają się w następującej specyfikacji :

Norma kierowana do wszystkich tych, którzy chcą pięknie i zdrowo wyglądać, cieszyć się długotrwałą opalenizną.